Potok

Regulamin i STANDARDY

 

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH w obiekcie DOM POTOK

[wersja obowiązująca od dnia 15 lutego 2024 r.]

Podstawa prawna: art. art. 22c Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. 2023 poz. 1304 z późn.zm.) – 

 dalej: „Ustawa”.

Wszystkie osoby zatrudniane przez Spółkę  KLT s.c. Zygfryd Szygula Kornelia Szygula – bez względu na podstawę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilno-prawna, umowa o współpracy, umowa o praktyki itp.) – mają obowiązek stosować postanowienia niniejszego dokumentu. Spółka KLT ma prawo żądać od ww. osób potwierdzenia na piśmie zobowiązania do stosowania zasad przewidzianych w niniejszym dokumencie.

Spółka KLT s.c.  – właściciel i operator obiektu Dom Potok w Karpaczu przy ul. Piastowskiej 7 (zwana dalej obiektem Dom Potok) prowadzi swoją działalność z poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw dzieci jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie. W trosce o dobro dzieci przygotowane zostały niniejsze zasady pn. „Standardy Ochrony Dzieci” o treści następującej:

  1. OBJAŚNIENIE POJĘĆ
  2. Standardy – niniejszy dokument pn.: „Standardy Ochrony Dzieci”.
  3. Dziecko – każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
  4. Personel lub Członek Personelu – osoba zatrudniona przez obiekt Dom Potok bez względu na podstawę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilno-prawna, umowa o współpracy, umowa o praktyki itp.).
  5. Obiekt – Dom Potok   Karpacz 58-540 ul. Piastowska 7
  6. Krzywdzenie Dziecka – popełnienie przestępstwa na szkodę Dziecka.
  7. Kodeks karny – ustawa z dnia 06 czerwca 1997 r. Kodeks karny (tj. Dz.U. 2022 poz. 1138 z późn. zm.).
  8. Przestępstwo na szkodę Dziecka – na szkodę dzieci mogą być popełnione wszystkie przestępstwa, jakie mogą być popełnione przeciwko osobom dorosłym, a dodatkowo przestępstwa, które mogą być popełnione wyłącznie przeciwko dzieciom (np. Wykorzystywanie seksualne z art. 200 Kodeksu karnego). Z uwagi na specyfikę obiektów turystycznych, w których łatwo można uzyskać możliwość odosobnienia, przestępstwami, do których najczęściej może dojść na ich terenie będą przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w szczególności zgwałcenie (art. 197 kodeksu karnego),

seksualne wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 kk), seksualne wykorzystanie zależności lub krytycznego położenia (art. 199 kk), seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 roku życia (art. 200 kk), grooming (uwiedzenie małoletniego za pomocą środków porozumiewania się na odległość – art. 200a kk).

  1. Opiekun Prawny – rodzic bądź przedstawiciel ustawowy Dziecka niebędący rodzicem, ustanowiony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  2. Obca osoba dorosła – osoba powyżej 18. roku życia, która nie jest dla Dziecka Opiekunem Prawnym.
  3. Karta Interwencji – dokument wg wzoru ustalonego przez Zarząd Spółki, sporządzany w każdym przypadku stwierdzenia Krzywdzenia Dziecka. Załącznik nr 1.
  4. Rejestr interwencji – rejestr prowadzony przez obiekt Dom Potok w którym dokumentowane są przypadki interwencji w związku ze stwierdzeniem Krzywdzenia Dziecka.
  5. GENERALNE ZASADY
  6. Każdy Gość obiektu Dom Potok , w tym Dziecko, winien być traktowany z należytym szacunkiem i poszanowaniem jego godności. Zabrania się wszelkich zachowań, które mogą naruszyć powyższą zasadę.
  7. Personel winien reagować w sytuacji Krzywdzenia Dziecka lub zaistnienia uzasadnionego podejrzenia, że dochodzi do Krzywdzenia Dziecka.
  8. Jedną z form skutecznego zapobiegania Krzywdzeniu dzieci jest identyfikacja Dziecka

przebywającego w Obiekcie i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w Obiekcie.

  1. Każda osoba, w tym Dziecko, ma prawo zgłosić podejrzenie lub fakt Krzywdzenia Dziecka Personelowi Obiektu i ma prawo oczekiwać stosownej reakcji Personelu.

III. PROCEDURA W PRZYPADKU PODEJRZENIA KRZYWDZENIA DZIECKA

  1. Zawsze, kiedy jest to możliwe, należy dokonywać identyfikacji Dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa w Obiekcie. W razie potrzeby należy powołać się na wymogi wynikające z niniejszych Standardów.
  2. W sytuacjach nietypowych lub podejrzanych, wskazujących na możliwe ryzyko Krzywdzenia Dziecka, identyfikacja jest obowiązkowo przeprowadzana przez pracownika recepcji.
  3. Aby dokonać identyfikacji Dziecka i jego relacji w stosunku do osoby, z którą przebywa w Obiekcie, należy:

1) Zapytać o tożsamość Dziecka oraz o relację Dziecka w stosunku do osoby, z którą przybyło do  Obiektu lub w nim przebywa

  1. W tym celu można poprosić o dokument tożsamości Dziecka lub

inny dokument potwierdzający, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania opieki nad

Dzieckiem w Obiekcie. Wykaz przykładowych dokumentów został wskazany w przypisie poniżej.

W przypadku braku dokumentu tożsamości można poprosić o podanie danych Dziecka (imię,

nazwisko, adres, numer PESEL)

2) W przypadku braku dokumentów wskazujących na pokrewieństwo Dziecka i osoby dorosłej należy zapytać o tę relację osobę dorosłą oraz Dziecko.

3) Jeżeli osoba dorosła nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym Dziecka, należy zapytać, czy posiada dokument świadczący o zgodzie rodziców na wspólny wyjazd osoby dorosłej z

Dzieckiem (np. pisemne oświadczenie).

4) Jeżeli osoba dorosła nie posiada dokumentu zgody rodziców, należy poprosić o numer telefonu wyżej wymienionych, aby zadzwonić i potwierdzić przebywanie Dziecka w Obiekcie z obcą osobą dorosłą za wiedzą i zgodą rodziców/opiekunów prawnych.

  1. W przypadku oporu ze strony osoby dorosłej co do okazania dokumentu Dziecka lub wskazania relacji należy wyjaśnić, że procedura służy zapewnieniu Dzieciom korzystającym z Obiektu Dom Potok bezpieczeństwa i została opracowana w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi działającymi w tym przedmiocie.
  2. Po wyjaśnieniu sprawy w sposób pozytywny należy podziękować za czas poświęcony na upewnienie  się, że Dziecko jest pod dobrą opieką i jeszcze raz podkreślić, że procedura ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Dzieciom.
  3. W przypadku, gdy rozmowa nie rozwieje wątpliwości dotyczących podejrzenia wobec dorosłego i jego intencji skrzywdzenia Dziecka, należy dyskretnie powiadomić przełożonego i  innych pracowników (o ile są w tym czasie na terenie obiektu).
  4. Od momentu kiedy pojawiły się pierwsze wątpliwości, zarówno Dziecko, jak i osoba dorosła powinni być pod stałą obserwacją Personelu i nie zostawać sami.
  5. Przełożony, który został powiadomiony o sytuacji, podejmuje decyzję o zawiadomieniu policji lub w razie wątpliwości przejmuje rozmowę z podejrzaną osobą dorosłą w celu uzyskania dalszych wyjaśnień.
  • (np. dokument tożsamości Dziecka wskazujący na pokrewieństwo, akt stanu cywilnego, orzeczenie sądu, zgoda notarialna rodzica na podróżowanie danej osoby z Dzieckiem lub zgoda podpisana przez rodzica Dziecka wraz ze wskazaniem danych Dziecka, adresu jego zamieszkania, kontaktem telefonicznym do rodzica i numerem dokumentu tożsamości/numerem PESEL osoby, której rodzic powierzył opiekę nad Dzieckiem).
  1. W przypadku, gdy rozmowa potwierdzi przekonanie o próbie lub popełnieniu przestępstwa na szkodę  Dziecka, przełożony zawiadamia o tym fakcie policję. Dalej stosuje się procedurę w przypadku okoliczności wskazujących na skrzywdzenie Dziecka.
  2. W przypadku gdy świadkami nietypowych lub podejrzanych sytuacji są pracownicy innych działów obiektu Dom Potok,  serwis sprzątający, obsługa pokoi, pracownicy baru i restauracji, strefy relaksu, ochrony i inn., powinni oni o tym niezwłocznie zawiadomić przełożonego, który zadecyduje o podjęciu odpowiednich działań.
  3. W zależności od sytuacji i miejsca przełożony weryfikuje, na ile podejrzenie krzywdzenia Dziecka jest zasadne. W tym celu dobiera odpowiednie środki prowadzące do wyjaśnienia sytuacji lub podejmuje decyzję o przeprowadzeniu interwencji i zawiadamia policję.
  4. PROCEDURA W PRZYPADKU OKOLICZNOŚCI WSKAZUJĄCYCH NA SKRZYWDZENIE DZIECKA
  5. Mając uzasadnione podejrzenie, że Dziecko przebywające w obiekcie jest krzywdzone, należy niezwłocznie zawiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112 i opisując okoliczności zdarzenia. W zależności od dynamiki sytuacji i okoliczności, telefon wykonuje osoba, która jest bezpośrednim świadkiem zdarzenia (pracownik/przełożony). Jeśli zawiadamiającym jest pracownik, jednocześnie o zdarzeniu informuje swojego przełożonego.
  6. Uzasadnione podejrzenie Krzywdzenia Dziecka występuje wtedy, gdy:

1) Dziecko ujawniło Członkowi Personelu fakt Krzywdzenia,

2) Członek Personelu zaobserwował Krzywdzenie Dziecka,

3) Dziecko ma na sobie ślady Krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytane odpowiada niespójnie lub chaotycznie lub popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na Krzywdzenie np. znalezienie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci w pokoju osoby dorosłej.

  1. W tej sytuacji należy uniemożliwić Dziecku oraz osobie podejrzewanej o Krzywdzenie Dziecka oddalenie się z Obiektu.
  2. W uzasadnionych przypadkach można dokonać obywatelskiego zatrzymania osoby podejrzewanej.

W takiej sytuacji, do czasu przybycia policji należy trzymać tę osobę pod nadzorem dwóch

pracowników w osobnym pomieszczeniu z dala od widoku innych gości.

  1. W każdym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo Dziecka. Dziecko powinno przebywać pod opieką pracownika do czasu przyjazdu policji.
  2. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa powiązanego z kontaktem Dziecka z materiałem biologicznym sprawcy (sperma, ślina, naskórek), należy w miarę możliwości nie dopuścić, aby Dziecko myło się oraz jadło/piło do czasu przyjazdu policji.
  3. Po odbiorze Dziecka przez policję należy zabezpieczyć materiał z monitoringu oraz inne istotne dowody (np. dokumenty) dotyczące zdarzenia i na wniosek służb przekazać ich kopię listem poleconym lub osobiście prokuratorowi lub policji.
  4. Każdy Członek Personelu biorący udział w interwencji sporządza notatkę służbową opisującą okoliczności zdarzenia.
  5. DOKUMENTACJA I POUFNOŚĆ
  6. Po interwencji przeprowadzonej zgodnie z pkt IV powyżej, należy opisać zdarzenie w Karcie Interwencji. Karty Interwencji gromadzone są w Rejestrze Interwencji prowadzonym przez obiekt Dom Potok .
  7. Dokumentację dotyczącą interwencji przechowuje się w sposób zapewniający poufność, przez okres nie dłuższy niż jest to wymagane lub zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
  8. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informację o Krzywdzeniu Dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym pracownikom obiektu Dom Potok i uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
  9. PERSONEL
  10. Wdrożenie niniejszych Standardów następuje poprzez zapoznanie wszystkich aktualnie

zatrudnionych Członków Personelu z treścią niniejszych Standardów. Odpowiedzialnym za

wykonanie ww. obowiązku są właściciele  Spółki KLT .

  1. Każdy nowo zatrudniany Członek Personelu przed rozpoczęciem czynności służbowych powinien zostać poinformowany o niniejszych Standardach oraz ma obowiązek zapoznania się z nimi.
  2. Właściciele spółki KLT  mogą też podejmować innego rodzaju działania szkoleniowe, instruktażowe i informacyjne adresowane do Członków Personelu.
  3. Jeśli Członek Personelu Hotelu zatrudniony jest do pracownikiem związanych z edukacją, wypoczynkiem lub opieką nad dziećmi, należy obowiązkowo dokonać sprawdzenia takiej osoby w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sprawdzenie należy powtarzać co roku. Od ww. Członków Personelu należy również wymagać odpowiedniego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, zgodnie z wymaganiami Ustawy.
  4. Wszyscy Członkowie Personelu zatrudnieni do pracy z dziećmi, w tym osoby, które mogą mieć potencjalny kontakt z dziećmi, powinny złożyć oświadczenie o braku karalności i nietoczeniu się postępowań o czyny przeciwko Dzieciom

VII. ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW

  1. Niniejsze Standardy podlegają cyklicznej kontroli, ocenie i aktualizacji dokonywanej przez właścicieli spółki KLT  przy udziale kompetentnych osób przynajmniej raz na dwa lata.
  2. Ww. czynności mają na celu dostosowanie Standardów do aktualnych potrzeb i zgodności z obowiązującymi przepisami.
  3. ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA STANDARDÓW
  4. Obiekt Dom Potok  publikuje pełną treść Standardów na swojej stronie internetowej www.dompotok.pl jak również w widocznym miejscu na terenie Obiektu.
  5. Obiekt Dom Potok publikuje skróconą treść Standardów zawierającą informacje istotne dla Dzieci na swojej stronie internetowej www.dompotok.pl jak również w widocznym miejscu na terenie Obiektu.

STANDARDY OCHRONY DZIECI w DOMU POTOK

[wersja obowiązująca od dnia 15 lutego 2024 r.]

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DLA DZIECI

Dziecko – każda osoba do ukończenia 18. roku życia.

GENERALNE ZASADY

  1. Każdy Gość obiektu Dom Potok, w tym Dziecko, winien być traktowany z należytym szacunkiem i poszanowaniem jego godności. Zabrania się wszelkich zachowań, które mogą naruszyć powyższą zasadę.
  2. Personel winien reagować w sytuacji Krzywdzenia Dziecka lub zaistnienia uzasadnionego podejrzenia, że dochodzi do Krzywdzenia Dziecka.
  3. Jedną z form skutecznego zapobiegania Krzywdzeniu dzieci jest identyfikacja Dziecka przebywającego w Obiekcie i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w Obiekcie.
  4. Każda osoba, w tym Dziecko, ma prawo zgłosić podejrzenie lub fakt Krzywdzenia Dziecka Personelowi Obiektu i ma prawo oczekiwać stosownej reakcji Personelu.

ZGŁOSZENIE

Każde Dziecko powinno czuć się bezpiecznie na terenie Domu Potok .

Dziecko, które poczuje się zagrożone lub dozna jakiekolwiek krzywdy na terenie obiektu Dom Potok ze strony dowolnej osoby ma prawo zgłosić tę okoliczność personelowi obiektu. Prosimy, aby tego rodzaju przypadki zgłaszać w barze/recepcji, a w sytuacjach nagłych – dowolnej osobie z personelu. Po otrzymaniu zgłoszenia Personel postąpi zgodnie z przyjętymi procedurami, w tym przede wszystkim zadba o bezpieczeństwo Dziecka.

POUFNOŚĆ

Informacje przekazane przez Dziecko w ramach zgłoszenia są poufne i mogą być ujawniane tylko uprawnionym osobom i instytucjom, zgodnie z przyjętymi procedurami.

Pełna treść Standardów Ochrony dzieci publikowana jest na stronie internetowej www.dompotok.pl jak również w widocznym miejscu na terenie Obiektu

Call Now Button